Monday 20 October 2014

Бойко Борисов: Продължаваме консултациите с Реформаторския блок, БСП, Па...

Бойко Борисов: Продължаваме консултациите с четири партии. Това са Реформаторският блок, БСП, Патриотичният фронт и АБВ. Изборите са почти неизбежни, защото, ако има нещо по-лошо от правителство „на всяка цена“, това е правителство без принципи. За съжаление, такива като БСП, СДС, НДСВ заминаха в историята именно поради погазване на принципи. Държавата е важна, но тя може да бъде управлявана само от стабилно, принципно правителство, което може да взима решения.


Ева Паунова пред BBC: С антиимиграционната си реторика Дейвид Камерън не може да промени принципа за свободно движение на граждани в ЕС


20.10.2014

В неделя, 19 октомври 2014 г., евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Паунова коментира за предаването „The World This Weekend“ на BBC имиграционната политика на Великобритания заедно с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, новоизбрания за председател на Европейската Комисия Жан-Клод Юнкер и представители на Консервативната партия на Великобритания.

През изминалата седмица в британските медии изтече информация, че премиерът Дейвид Камерън обмисля да въведе „аварийни мерки”, с които да ограничи броя на имигрантите от страни-членки на ЕС. Tемата често намира място в предизборните речи на г-н Камерън, а повод на последните му изказвания са частичните местни избори и засилващите се позиции на опонента му Найджъл Фарадж и неговата анти-европейската Партия за независимост на Обединеното кралство (UKIP).

Антиимиграционната реторика на Консервативната партия, на която Камерън е председател, често е насочена към гражданите на най-новите страни-членки на ЕС като България. Според Ева Паунова подобно отношение е не само дискриминационно към българите, но е и в разрес с основополагащите договори на ЕС. „Нито аз, нито други мои колеги евродепутати от различни страни одобряваме подобна дискриминация. Интересно е как биха се почуствали 2,2 млн. британци, които живеят в други държави-членки на ЕС, ако тези страни решат, че те не са добре дошли там“, допълни г-жа Паунова.

Българският евродепутат припомни, че свободното движение на работници е един от основните принципи на ЕС, залегнал в член 45 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Неговото ограничаване би означавало промяна в текста на този документ, изискваща съгласието на останалите 27 страни членки на Съюза. „Подобна стъпка е много малко вероятна, почти невъзможна“, каза Ева Паунова. Избраният за председател на ЕК Жан-Клод Юнкер също покрепи тази теза и обяви, че ще защитава свободното движение на работници - един от основните стълбове на вътрешния пазар.

Според Ева Паунова не е правилно определени членки на ЕС избирателно да се придържат към правилата на Съюза, а в същото време да се възползват се от всички позитиви, които членството в него носи. Тя призова британския премиер да не разчита на популизъм, а да базира изказванията си на факти. Евродепутатът посочи данни от доклад на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие, според които имигрантите от ЕС (включително българи и румънци) във Великобритания имат принос от 1,02% от БВП, тъй като са по-млади и по-икономически активни от цялостното население в страната.

„Реториката на г-н Камерън е напълно излишна, не само защото накърнява идеята за обединена Европа, но и не му помага да печели избори в собствената му страна“, заяви Ева Паунова. „Единственото, което постига с подобни изказвания, е да засилва позициите на анти-европейската партия UKIP. Групата на евроскептиците в Европейския парламент, към която тя принадлежеше, се разпадна преди броени дни - ясен сигнал за неуспеха на политиците-евроскептици“, добави тя.

Ева Паунова следи темата за имиграционната политика на Великобритания отблизо. През януари тази година тя се обърна към Дейвид Камерън в отворено писмо, а през месец юли го разкритикува в изказване по време на работната сесия на Европейския парламент в Страсбург.

Бойко Борисов: Продължаваме консултациите с Реформаторския блок, БСП, Патриотичния фронт и АБВ



Председателят на ГЕРБ допълни, че изборите са почти неизбежни, защото, ако има нещо по-лошо от правителство „на всяка цена“, това е правителство без принципи. „За съжаление, такива като БСП, СДС, НДСВ заминаха в историята именно поради погазване на принципи. Държавата е важна, но тя може да бъде управлявана само от стабилно, принципно правителство, което може да взима решения”, заяви Борисов.

Той посочи, че е „за“ единство на Реформаторския блок. „Длъжни сме с тях да се разберем, още повече, че техните лидери заявиха, че над 90% ни съвпадат програмите. Тогава не виждам някакви различия. Да не говорим по тема съдебна система, енергетика – там имаме общи виждания”, каза още Бойко Борисов и добави, че на досегашните преговори екипът на ГЕРБ се е справил много добре. „Аз съм склонен да приема, че това, което заявяват от Реформаторския блок, че така са се явили на избори, че, ако подписват всички поотделно, ще е достатъчно стабилно. Поотделно, заедно, това е детайл, който мен не ме притеснява. Те в публичното пространство достатъчно ясно са заявили какви са – сбор от партии, които са дясноцентристки, така че те за нас са най-приемливи като партньори“, допълни председателят на ГЕРБ.

Борисов посочи, че когато по програмите и детайлите е постигнат консенсус, с лидерите ще кажат кой ще бъде министър, кой заместник-министър, кой областен. „Всички сега малко популистко говорят, че никой не говорел за позиция. Те хората правят позицията, стига популизъм”, заяви Борисов.

„Програмите са ясни, те стоят на сайтовете на партиите, въпросът е кои хора могат да изпълнят тези програми и да са съвместими и да могат да заработят като единен механизъм с останалите министри”, посочи Борисов.

По думите му това, което за Европа е голяма коалиция, за България е малка. „В случая между втората и третата е един депутат разлика. Ако БСП имаше 60 – 70 депутата, тогава може би нямаше да ми оставите възможност да маневрирам. Щеше да е нарисувана тази коалиция и никой нямаше да ни позволи от избирателите да не го направим. За съжаление, те паднаха толкова много, че вече това не е голямо. Заедно БСП и ГЕРБ имат 123, без Киро Добрев и Кадиев – 121. Още първият ден коалицията става невъзможна”, уточни председателят на ГЕРБ.

Той допълни, че е факт резултатът на втората и третата партия, които са по-ниски от резултатите на ГЕРБ и че мандат извън ГЕРБ много трудно би се реализирал. „Би могло третата партия да го реализира, ако могат да се съберат по някакъв начин. Има го, но нека да положим всички усилия дали ще можем да направим правителство, което все пак да се крепи на морални принципи”, заяви още Борисов. „ДПС имат време да си отчетат грешките, защото всички партии поставят като незаобиколим фактор кой, защо, как, техните назначения. Те трябва също да направят ревизия на тяхната политика. Те не бива да се държат извън властта, но не бива с този начин на мислене и поведение и тази практика, която имат в момента, е неприемлива – нито за нас, нито за БСП”, добави Борисов и посочи, че те имат време, както ГЕРБ, докато са били в опозиция, да станат приемливи за другите партии.

„Европа се управлява от ЕНП и ПЕС. Да преговаряме още веднъж с БСП, дори не за управление, а по теми, които бихме могли като безспорно отговорна лява партия, член на ПЕС, да поемат като ангажимент, също би било голям успех”, подчерта председателят на ГЕРБ. „Надявам се всички сте доволни от това, че в последната седмица всички политически партии, без една, се опитват да проявяват максимална политическа култура и толерантност и да извеждат разговорите на база политически тези и отговорът „не” си е нормален отговор”, коментира още Борисов. По думите му не е честно през няколко месеца на президента Плевнелиев да му се вменява дълг да прави служебно правителство и да носи отговорността на политическите партии. „ Затова политическите партии сме и длъжни да излезем от кризата и да намерим решение”, посочи Борисов.

Председателят на ГЕРБ заяви, че ще присъства на преговори тогава, когато има подготвено коалиционно споразумение. „Ако има детайли по него или компромис, който преговорният екип не е готов или оторизиран да направи“, уточни Борисов. Той допълни, че в понеделник другата седмица отново ще се съберат представителите на ГЕРБ, „когато до голяма степен имаме изчистено с кой можем да управляваме“. „Така че до тогава поне за партията трябва да имаме изчистена концепция – дали ще предложа правителство на малцинство. Явно е, че само с ГЕРБ не може да стане, защото тогава само подкрепа на ДПС ще имаме, което е неприемливо. Разбира се, не мога да говоря от името на другите партии”, посочи председателят на ГЕРБ.