Sunday, 6 April 2014

Две български изложби в Европейския парламент




http://www.tvevropa.com/bg/news/world/view/96756
Две български изложби показаха в сърцето на Европа. По инициатива на евродепутати от ГЕРБ в библиотеката на Европейския парламент вече има автентични документи за македонските българи от ХІХ и ХХ век за техните жалби от жестоките преследвания, на които са били подложени. Беше показана и изложба на 52 безценни икони от Кърджалийския исторически музей, които пък по безспорен начин говорят за етническата толерантност на Балканите.

Автентични документи, написани от дългогодишния дипломат и библиотекар в ООН Теодор Димитров за македонските българи и техните жалби заради гоненията, на които са били подложени, бяха дарени на библиотеката на Европейския парламент.

Евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев, по чиято инициатива се случи събитието, подчерта, че е крайно време България и Македония да се обединят около обективната историческа истина. Представянето на книгите за жалбите на македонските българи става в навечерието на предстоящите извънредни парламентарни избори в Македония, както и на изборите за президент.

В библиотеката на Европарламента има около 350 български книги. Тя се посещава редовно от евродепутатите и в нея преобладават исторически и политически четива. Според директора на евробиблиотеката новите попълнения от България, които са на френски език, ще са ценни особено за хората, които се интересуват от историята на Балканите.

"Нашата библиотека не се интересува от политика. Ние възприемаме тези книги като исторически документи, които трябва да осветлят една част от вашата история. И те ще са много полезни за всички, които се интересуват", казва директорът Алфредо де Фео.

52 икони от Кърджалийския исторически музей бяха показани пред гости и посетители на Европейския парламент.

С тези две изложби България беше в центъра на културните събития в Европейския парламент в Брюксел.

ПРЕХОДЪТ, КОЙТО НЕ СТАНА ТАКА, КАКТО БЕ ЗАМИСЛЕН


http://www.thetransitionthatneverhappened.info/
В съвременна България има голям брой както млади, така и възрастни хора, които сякаш не познават или не си спомнят за недотам далечното историческо и политическо минало на страната си. Някои просто предпочитат да не мислят за това заради относителната лекота на това да останеш апатичен. Именно тези хора са толкова лесно манипулирани днес. Много проблеми изглежда произтичат от факта, че българите са склонни да обвиняват другите за собствените си нещастия. Голяма част от обществото смята, че външните сили са "враждебни" към страната. Някои отиват толкова далеч, че вярват в "универсалната конспирация" срещу един иначе "работлив и умен" народ.
Днес, 23 години след падането на комунизма в България, със сигурност може да се каже, че ако бяха приложени рецептите и графикът, предвидени в плана Ран-Ът, преходът към пазарна икономика и демокрация би бил далеч по-гладък и по-успешен. България би била много по-добре подготвена за членството в ЕС и нямаше да изостава от други централноевропейски държави. В основата на доклада лежат принципите на съвременната пазарна икономика и ефективното производство.
Идеите, представени в този доклад, не са реализирани своевременно. Напротив, много от реформите, въведени от политиците в страната, са в пряко противоречие с предложенията в доклада. Поради тази причина голяма част от него остава просто неизползвана възможност.






ХОРАТА

Иван Ангелов

Иван Ангелов

През 1990 г. проф. Иван Ангелов е главен икономически съветник на премиера Андрей Луканов.

Ричард У. Ран

Ричард У. Ран

През 1990 г. д-р Ричард Ран е вицепрезидент и главен икономист на Търговската камара на САЩ - най-голямата бизнес федерация в света, и изпълнителен вицепрезидент и член на Съвета на Фондацията на националната камара. В момента Ричард е старши научен сътрудник в Института Катон и председател на Института за глобален икономически растеж.

Венцислав Димитров

Венцислав Димитров

През 1990 г. Венцислав Димитров е депутат от Великото Народно събрание и председател на Бюджетната комисия в Парламента.


Роналд Ът

Роналд Ът

През 1990 г. Роналд Ът е вицепрезидент на Фондацията на националната камара и работи в тясно сътрудничество с Ричард Ран за планирането, финансирането и изпълнението на проект за българския преход.

Боян Славенков

Боян Славенков

През 1990 г. Боян Славенков е икономически съветник в кабинета на президента Желев.

Марк Блумфийлд

Марк Блумфийлд

През 1990 г. Марк Блумфийлд е председател на Американския съвет за капиталово формиране - непартийна, подкрепяна от бизнеса, неправителствена организация, която поддържа и ангажира икономическо образование и изследвания върху политики за икономически растеж. Заема тази длъжност и до днес.