Wednesday 4 December 2013

Вивиан Рединг и Мария Габриел: Да разбием „стъкления таван“ в Европа




Анализи


20-11-2013


През годините Европейският съюз винаги е играл водеща роля в сферата на равенството между половете. Съвсем основателно можем да се гордеем с напредъка на Европа през последните няколко десетилетия — от равното заплащане до правата на работното място. В основата на тези успехи и напредък стоят заедно Европейската комисия и Европейският парламент.
Резултатите са налице. 60 % от завършилите висше образование в ЕС днес са жени. Делът на работещите жени отбелязва траен растеж, като днес достига 62 % в сравнение с 55 % през 1997 г. От 2000 г. насам три четвърти от създадените в Европа нови работни места са заемани от жени.
В бизнеса обаче жените се сблъскват от дълго време със „стъклен таван“, който не им позволява да заемат ръководни постове. Дори в наши дни в управителните съвети на компаниите преобладава един пол — 83,4 % от членовете и 97 % от председателстващите заседанията са мъже. Жените съставляват съответно едва 16,6 % в първия случай и 3 % във втория. 15.2% от местата в управителните съвети на компаниите в България са заети от жени, което е под средното за ЕС.
Въпреки провеждането на няколко доброволни инициативи на национално и европейско равнище не са настъпили значителни промени през последните години. Осезаемият напредък е изключение, а не правило. Постигнатите резултати се виждат наистина единствено в страните, в които има закони за квотите. С това темпо ще са нужни още 40 години само за да се доближим до идеята за равно представяне на половете в управителните съвети на компаниите, а именно поне 40 % членове от двата пола.
Тази ситуация поражда тежест, която от своя страна се поема от икономиките ни. Равенството между половете на работното място не е проблем на жените, а императив в бизнеса и икономиката. Във времето на икономически трудности, в което живеем, когато сме изправени пред комплексни предизвикателства като застаряващото население, намаляващата раждаемост и недостига на умения, повече от всякога е важно да направим необходимото, за да превърнем богатия човешки талант и умения в капитал независимо от пола.
Именно затова Европейската комисия и Европейският парламент за пореден път застават начело на усилията за ускоряване на напредъка в Европа. Преди една година Комисията представи предложение за ново европейско правило за 40-те %. Предложението се отнася до директорските постове без изпълнителни функции в търгувани на борсата дружества в Европа и изпраща ясен сигнал до най-високото ниво на корпоративната йерархия. Основният елемент на предложението е въвеждането на прозрачна процедура на подбор, чрез която до 2020 г. да бъде достигнато участие от 40 % на по-слабо представения пол, като за целта се използват ясни критерии и се прави съпоставяне на уменията и квалификациите на кандидатите. Аргументите за подобна процедура са прости: нито една жена няма да получи определено работно място само защото е жена, но и на нито една жена няма да бъде отказано определено място единствено поради факта, че е жена. Това е справедлива сделка както за бизнеса, така и за жените, които имат същото право да градят кариера, както мъжете.
Европейският парламент, който е пряко избираният орган на ЕС, подкрепи категорично предложението на Комисията. Това е ясен сигнал за равенството между половете в Европа, където Парламентът неотстъпно призовава за въвеждането на строги правила за премахване на небалансираното представяне на половете в управителните съвети на компаниите. Благодарение на ангажираността на тези две институции, работещи рамо до рамо, тези нови правила са в процес на приемане. Сега трябва министрите на държавите членки да проявят същата амбиция и в Съвета. Време е да покажат как виждат нещата в действителност. Дали министрите ще подкрепят позицията на Европейския парламент, който се избира пряко от европейските граждани, за да допринесат за напредъка по въпроса за равенството между половете в Европа? Или ще протакат дискусиите, използвайки фалшивия претекст, че равенството между половете е въпрос, който трябва да бъде решен на национално равнище? Време е да се вземе решение.
Стремежът за постигане на баланс между половете в управителните съвети набира скорост в Европа. „Стъкленият таван“ започва да се пропуква. Броят на жените в управителните съвети в Европа през последната година е нараснал повече от всякога. Най-голямо увеличаване е отчетено в държави като Франция, Италия и Дания, които наскоро въведоха законодателни мерки по този въпрос. Тези страни са двигателят на промяната. Нещата потръгнаха. Вече все повече компании се конкурират помежду си, за да привлекат най-добрите специалисти жени. Те осъзнават, че ако желаят да запазят конкурентоспособността си в една глобализирана икономика, не могат да си позволят да пренебрегнат уменията и таланта на жените.
Не можем да си позволим да спрем да действаме, задоволявайки се с постигнатото досега. Европа насърчава равенството между половете от 1957 г. насам и увеличаването на броя на жените в управителните съвети е просто следващата логична стъпка в тази посока. Процесът започна преди петдесет години с гарантирането на равно заплащане за равен труд и продължава и днес. С днешния вот на пряко избраните представители на Европейския съюз правим още една крачка към гарантирането на равни възможности за жените и мъжете при заемането на ръководни постове в бизнеса: този свят принадлежи и на жените!
Вивиан Рединг, зам.-председател на ЕК, комисар по въпросите на правосъдието
Мария Габриел, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП

No comments: