Wednesday 23 October 2013

България в световните медии /Агенция “Фокус”/





23 Октомври 2013 | 17:50 | Агенция "Фокус"
Фондация „Уолк фрий” състави първият по рода си докла за робството по света, озаглавен „Глобален индекс на робството”, който публикува на своята интернет страница. Според фондацията в България в робство или условия близки до робство живеят между 26 000 и 29 000 души. Това нарежда страната на 56 място от 162 държави в доклада. 
Според данните на „Уолк фрий”, близо 30 милиона души в света живеят в робски условия, като половината от тях се намират в Индия. Фондацията смята трафика на хора, заробването заради дългове и принудителните сватби за модерни форми на робството. 
В изоставена училищна сграда извън София, столицата на България, 380 имигранти и бежанци живеят в ужасяващи условия. Те са част от нова вълна имигранти и бежанци, предимно сирийски кюрди, които са се сблъскали с неефикасната българска система за предоставяне на убежище, пише хуманитарният портал ИРИН. 
Бившите класни стаи са разделени и споделяни от по няколко семейства. Стените са мухлясали, прозорците са счупени, електричеството прекъсва. Въпреки студеното време парното не е включено. 
Готварските печки са малко, няма хладилници за храната. Хранителни продукти се доставят спорадично от Българския червен кръст, но нищо редовно не е предоставено от правителството. 
Около 100 души пристигат в България от Турция всеки ден, като броят им се повишава. В миналото България приемаше 1000 имигранти и бежанци на година. Тази година са пристигнали 6 500 и правителството се затруднява с настаняването им. 
България предвижда 1.8% икономически растеж през следващата година, подпомогнат от износа и възстановяването в ЕС, след като протести и предсрочни избори спряха тазгодишния ръст, съобщава Блумбърг. Икономиката на България се прогнозира да нарасне с 2.9% през 2015 г. и 3.4% през 2016 година, посочва финансовото министерство в тригодишна икономическа прогноза, публикувана на уебсайта на ведомството. Следващата година бюджетният дефицит ще намалее до 1.8% от БВП, от 2% през тази година, посочва министерството. 
Българският парламент във вторник удължи мораториума върху купуването на земеделски площи то чуждестранни инвеститори до 2020 г., въпреки предупрежденията на ЕС, че това може да доведе до преразглеждане на договора й за присъединяване, съобщава ”Еурактив”.Според договора за присъединяването от 2007 г., забраната в България трябваше да отпадне на 1 януари и всяко действия в нарушение на договореното ще доведе до съответните процедури на ЕС. 
Въпреки това България, най-бедната държава в ЕС, каза, че цените на земята все още са под тези в повечето богати държави и ръстът на търсенето от чужденци ще навреди на способността на местните фермери да купуват земя. 
Бяс е открит при поне едно от двете кученцата, внесени в Холандия от България, съобщава електронното издание „Дог Уърлд”. Ветеринари, които преди дни предупредиха, че липсите на проверки и улесняването на правилата за пътуване на животни оставят Великобритания изложена на епидемия от заразата, определят информацията като „дълбоко обезпокоителна новина”. И двете животни са приспани. 
Кученцата са получени от приют в България. Едното е живяло в Заандам, а другото в Ротердам. Издирват се останалите животни от котилото. 
Намиралите се в контакт с животните 48 души „се проверяват и при нужда ще бъдат лекувани”. 
© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!