Wednesday 24 September 2014
АНДРЕЙ КОВАЧЕВ: ЕС, САЩ, РУСИЯ, КИТАЙ И АРАБСКИТЕ ДЪРЖАВИ ТРЯБВА ДА СА ПАРТНЬОРИ В БОРБАТА СРЕЩУ ЕКСТРЕМИЗМА
Andrey Kovatchev беше домакин на експертна дискусия на тема "Дерадикализация на религиозни бойци и екстремисти", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел. Събитието събра евродепутати и специалисти по антитероризъм, радикални движения и интеграция.
"Радикалните движения и свързаното с тях насилие и тероризъм представляват проблем за много държави от ЕС, региона и САЩ", заяви г-н Ковачев.
Според българския евродепутат, който е член на председателството на Европейския парламент, "в последно време има засилено влияние на екстремистки религиозни трактовки, често идващи от държави от Близкия изток и Персийския залив. Подобни влияния са насочени предимно към младите и маргинализираните общости. За преодоляването им е необходимо сътрудничество между различни институции в държавите от ЕС с цел предотвратяване на разпространението на фундаменталистки форми на ислям, екстремизъм и насилие".
Андрей Ковачев е категоричен, че е нужно по-тясно сътрудничество вътре в Европейския съюз и със САЩ в борбата с екстремизма: "Русия също има интерес и трябва да е наш партньор. Не можем да позволим в XXI век гражданите на демократични държави да бъдат заблуждавани с представи за света и обществото от Средновековието и да бъдат подтиквани към насилие и война."
Той изтъкна още, че "ситуацията в Близкия Изток и заплахата от бойците на т.нар. Ислямска държава в Ирак и Сирия ни задължава да вземем мерки срещу разпространяването на екстремизъм в Европейския съюз".
По последни данни има над 31000 радикални джихадисти в редиците на Ислямска държава, няколко хиляди от които са европейски граждани и могат да се завърнат в ЕС, носейки радикални идеи и опасност от тероризъм. Подобен случай бе атентатът в Еврейския музей в Брюксел, по-рано тази година, извършен от екстремисти, завърнали се от Сирия, както и осуетеният опит за нападение срещу Европейската комисия.
"Екстремист или терорист не се става за един ден - това е психологически и социален процес. За да бъде предотвратен, е необходимо активна работа със семействата на потенциални жертви на екстремистка пропаганда, както с училищата и общностите. Интеграцията и образованието са условията, нужни за да избегнем маргинализирането на цели общности и радикализирането им - по този начин ще имаме повече сигурност и просперитет в обществото", е категоричен г-н Ковачев.
Експертната дискусия бе част от поредица от дебати, организирани от Европейската фондация за демокрация и Мисията на САЩ към Европейския съюз.