Tuesday, 14 October 2014
До 20 октомври т.г. ще бъдат приемани документи на кандидатите за финансова подкрепа по инициативата на държавния глава „Подкрепи една мечта“ за 2014 г
. За еднократна помощ, която не може да надвишава 2000 лв. могат да кандидатстват студенти в неравностойно положение.
При провеждането на инициативата на държавния глава „Подкрепи една мечта“, през 2014 г. бяха събрани дарения в размер на 47 800 лева за организиране на тържествена церемония по повод завършване на средно образование на младежите от целевата група. По традиция неизразходваният финансов ресурс за провеждане на абитуриентския бал за младежи в неравностойно положение ще бъде използван в подкрепа на тези от тях, които желаят да продължат образованието си във висше училище.
Във връзка с желанието да бъдат подкрепи и подпомогнати по-голям брой нуждаещи се младежи в неравностойно положение, обхватът на целевата група за получаване на еднократна финансова помощ по инициативата е разширен. В тази група попадат не само младежите, напускащи специализирана институция за деца, център за настаняване от семеен тип или защитено жилище, но и тези, завършващи средно общообразователно училище за деца с нарушено зрение или средно специализирано училище за деца с увреден слух.
Размерът на сумата, която ще бъде използвана за предоставянето на финансова подкрепа, възлиза на 33 308, 95 лв. На официалната интернет страница на президента са обявени правилата за получаване на финансова помощ от инициативата „Подкрепи една мечта“ за 2014 година. Документи се подават в Администрация на президента в срок до 20 октомври 2014 г. Повече информация може да намерите на следния линк:
http://www.president.bg/news2121/opredeleni-sa-usloviyata-i-redat-za-poluchavane-na-finansova-podkrepa-po-initsiativata-na-darzhavniya-glava-podkrepi-edna-mechta-za-2014-g.html
Целта на инициативата „Подкрепи една мечта” на президента Росен Плевнелиев е насърчаване подготовката и реализацията на младежи, които предстои да напуснат специализираната институция за деца, център за настаняване от семеен тип, защитено жилище, преходно жилище или социално учебно-професионален център. С подписването на Споразумението за сътрудничество между Администрация на президента, Министерство на образованието и науката, Държавна агенция за закрила на детето, Агенция за социално подпомагане и Агенция по заетостта се обединиха усилията на компетентните институции за мотивиране, насочване и подпомагане на младежите за продължаване на образованието им и/или осигуряване на заетост.
В рамките на инициативата „Подкрепи една мечта“ младежите получават подкрепа под формата на конкретни дейности и програми, като консултиране и информиране за възможностите за личностна и професионална реализация; обучение и квалификация според интересите на младежите и потребностите на пазара на труда; осигуряване на заетост; парични дарения и материална помощ за провеждане на ежегодния абитуриентски бал на младежите и при наличие на финансов ресурс и със съгласието на дарителите предоставяне на финансова подкрепа на младежите, приети за студенти през съответната година, по предварително определени от Администрацията на президента ред и условия.
С младежите, включени в инициативата „Подкрепи една мечта”, на местно ниво работят екипи, в които участват трудови посредници и психолози от Дирекциите „Бюро по труда” (ДБТ), социални работници, психолози от центровете за обществена подкрепа (ЦОП) или други доставчици на социални услуги в близост до специализираната институция. В резултат на усилията на екипите, при реализиране на инициативата се включиха класни ръководители, учители, педагогически съветници, психолози от училищата, представители от специализираната институция и от услугите от резидентен тип, които активно подпомогнаха успешното завършване на обучението на младежите.
През учебната 2013/2014 г. в инициативата „Подкрепи една мечта” бяха включени над 220 младежа, завършващи средно образование или професионално обучение и напускащи специализирани институции за деца.
Със започването на учебната 2013 – 2014 година бе проведено анкетно проучване за определяне на желанията и потребностите на младежите. Според получените данни към август т.г. 66 младежи са заявили желание след напускане на институцията да бъдат устроени на работа; 67 желаят да продължат образованието си; 102 младежи са със специфични потребности или с експертни решения на ТЕЛК. Разработените персонални планове за действие определиха насоката за работа с 133 младежи. Екипите провеждаха срещи с младите хора два пъти месечно с цел договаряне на конкретни стъпки и срокове за подпомагане продължаване на образованието или реализиране на пазара на труда.
Според данните към август общо 60 са започналите работа младежи, като шестима от тях са с намалена работоспособност. На първичния пазар на труда са устроени 38 младежи, двама – по мярка за заетост, и 19 младежи са включени в сезонна заетост, един е преминал обучение и е започнал работа по проект „Ново работно място”. Други четирима младежи са подали документи и очакват назначаване, а 13 са тези, които са регистрирани в ДБТ като безработни.
Относно младежите, желаещи да продължат своето образование, данните за август 2014 г. представят следната информация: 22 младежи са приети във общо 12 висши училища, като са избрали следите специалности: „Социална педагогика“, „Теология“, „Българска филология“, „Култура и медии“, „Компютърни и комуникационни системи“, специалности в направление „Спорт” и др.
Нов акцент в инициативата беше включването на деца и младежи, които са от следващия випуск (ще завършат средното си образование или ще напуснат специализираните институции през 2015 г.). Обхватът на целевата група по инициативата беше разширен, за да се подобрят възможностите за реализация на младите хора чрез своевременно ориентиране и осъществяване на подходящо насочване в зависимост от заявените интереси. Екипите започнаха работа с над 230 младежи, като са проведени 63 групови и 38 индивидуални срещи, на които са обсъдени нагласите им за продължаване на образованието и последваща професионална реализация.
Подробна информация за дейностите по инициативата през учебната 2013-2014 г. може да намерите в публикувания аналитичен доклад /Приложение 1/.
Т.г. различни неправителствени организации и сдружения предоставиха на Администрация на президента информация относно техни инициативи и проекти, чрез които оказват различни форми на подкрепа за деца и младежи в неравностойно положение. С цел подпомагане на младежите и осигуряване достъпа им до информация, представяме списък /Приложение 2/ на тези неправителствени организации или сдружения, заглавие на проектите/инициативите им, както и координати за връзка с тях за получаване на допълнителна информация.