Tuesday, 29 October 2013

Лиляна Павлова, народен представител от ПП ГЕРБ: Проектобюджет 2014 е предизборен

















Новини


29-10-2013


„Проектобюджет 2014 е много притеснителен. Той звучи много красиво, много социално, с много увеличени разходи за общини, но всъщн
ост се базира на нереалистични приходи – 1,8 млрд. лв. повече спрямо тази година. Наред с това управляващите предвиждат още 4,5 млрд. нови заеми.” Това коментира народният представител от ПП ГЕРБ Лиляна Павлова на среща с членове на партийната организация във варненския район „Приморски”, където бе по покана на общинския ръководител на района Лилия Христова. Новата тройна коалиция предлага предизборен бюджет, базиран на прекомерно високи приходи, допълни Павлова.
     Тя коментира и перспективите през новия програмен период. Средствата по оперативна програма „Региони в растеж” ще са по-малко – 1,3 млрд. лв., вместо предвижданите 2 млрд. лв. Програмата за селските райони пък ще ощети много от малките общини, които не отговарят напълно на съответните критерии, обясни народният представител.
     Лиляна Павлова определи като грешка новосъздаденото министерство на инвестиционното проектиране, което буквално ще затрие Закона за устройство на територията - основополагащ в строителния сектор и в устойственото планиране. „През 2014-а не се очакват реални инвестиции в инфраструктура, в строителство и в меки мерки. Причината е, че до средата на следващата година няма да има одобрени програми, няма да има правила за допустимост на разходите. Сега се довършват големите проекти, които започнаха по наше време. Трудно ще почнат нови обекти поради липса на финансиране, поради неработещото министерство, което да издава разрешения за строеж и други съгласувателни процедури”, категорична бе Павлова. „Ако не се облекчи отчуждаването на имоти за приоритетни обекти, законовите текстове за което са блокирани от Конституционния съд, няма как да се случат проекти като магистрала „Хемус”. Процедурите за нея биха отнели десетилетия”, прогнозира народният представител.
     Тя коментира и внесените от ГЕРБ вотове на недоверие към кабинета. „Тези дебати винаги трябва да стоят на дневен ред, независимо дали става въпрос за цялостна политика или отделни политики на новата тройна коалиция. В крайна сметка правителството се проваля във всички сфери на дейност. За ГЕРБ крайната цел е незабавни, предсрочни избори в максимално кратки срокове”, подчерта Лиляна Павлова.
     Тя изрази подкрепа за протестиращите студенти и млади хора. „Трябва да се вслушаме в гласа на младите, които ще решат нашето бъдеще в чисто исторически план”, изтъкна народният представител.

Депутатът от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова: Очакваме сътресения и катаклизми в здравеопазването



Новини


29-10-2013


Болничната помощ в цяла България се тресе от притеснения, че само 80% от заработеното от лечебните заведения ще бъде изплатено следващите месеци. Системата на здравеопазване се нуждае от стабилна финансова рамка, за да се правят сериозни реформи. Липсва и намерението за реформи, затова очакванията ни са за сътресения и катаклизми в здравеопазването в България. Това заяви пред журналисти в Смолян д-р Даниела Дариткова – депутат от ГЕРБ.
„Абсолютно несъстоятелни са твърденията на здравния министър Андреева, че бюджетът е разчетен за 10 месеца”, подчерта д-р Дариткова. Тя обясни, че последните два месеца винаги има дефицит и след отблокиране на общия бюджет на Здравната каса се покриват тези два месеца. „ И това е стандартен принцип на бюджетиране. В случая обаче се получи такъв дефицит, защото в досегашните месеци Надзорния съвет решаваше да плати не само прогнозната сума, предвидена за болниците, но и това, което са изработили над прогнозната сума. Затова се получи преразход за болнична помощ, който обаче много лесно може да бъде покрит, ако се актуализира бюджетът на касата”, допълни тя.
По думите й работещите в МБАЛ- Смолян трябва да са благодарни на мениджърския екип, защото с подсигурените средства в бюджета на болницата, които са за неотложни нужди, ще могат да се платят заплатите, докато другите болници сигурно ще оставят работещите без възнаграждения, и то точно преди Коледа и Нова година.
Д-р Дариткова посочи, че в бюджета на МЗ е заложена сума с 9 млн. лева по-малко отколкото е била в тазгодишния бюджет.
„И от тук произтичат много въпроси – какво ще се случи с намерението да се подкрепят болниците в отдалечени планински райони, което пряко касае нашия регион, какво ще се случи с плащането на ин витро процедурите, за които беше заявено, че ще се върнат в НЗОК от бюджета на здравното министерство и какво ще се случи с разликите в потребителските такси, които евентуално ще се гласуват, заради поетия ангажимент от БСП, които също трябва да се платят от бюджета на МЗ. От тук се очертава един много сериозен дефицит”, допълни д-р Дариткова, която е и член на здравната комисия към НС.

Областният координатор на ГЕРБ Николай Мелемов: Навсякъде има страх и напрежение от уволненията, които извършват управляващите в областта

















Новини


29-10-2013


Във всички общини на областта продължават масовите уволнения. Те даже не са на принципа – да се махат членове на ГЕРБ, защото много малко от тях са били назначавани. Уволняват се непартийни личности, които са започнали работа по времето на ГЕРБ. Това заяви пред журналисти областният координатор на ГЕРБ Николай Мелемов на пресконференция днес. Той даде пример с шефа на ВиК в Мадан, който е председател на ОбС – Расим Кехайов. А в община Смолян, която той ръководи като кмет, и в момента работят двама човека, които са били в листата на БСП за общински съветници. „Вие много добре познавате ситуацията в областта. Обвиненията, че ние сме назначавали и уволнявали партийно, са несъстоятелни”, обърна се Мелемов към журналистите.
В Рудозем без предупреждения и без мотиви бил изгонен от Бюрото по труда секретар на избирателна комисия от квотата на ГЕРБ – също нечленуващ в партията. „От Рудозем сигнализират и за фрапиращ случай – хора от ДПС с бял микробус да товарят помощи от БЧК и ги раздават на хората като партийни помощи. В цялата област има страх и напрежение от уволненията, които извършват управляващите“, заяви Мелемов.
Депутатът д-р Даниела Дариткова подчерта, че когато се правят кадрови промени, трябва да се отговори и на въпроса какво ще допринесат те за развитието на дадена институция.
„Всички знаем в какво състояние е болница в Смолян. На фона на цялостната печална картина на българското здравеопазване смея да твърдя, че тя е успешен пример за менажиране на лечебно заведение”, посочи д-р Дариткова. Тя обясни за идеята доц. Бойчо Мошев да влезе в Съвета на директорите на МБАЛ – Смолян – да се подсили хирургичното отделение, доцентът да идва да оперира в Смолян. И вместо пациентите от Смолян да го търсят в София, да идват в областната болница. „Това е и шанс за младите колеги да възприемат добри практики в хирургията, а и да се привлекат още специалисти. За съжаление това не се случи”, каза народният представител. Според нея кадруването не трябва да е самоцелно в името на политически интереси - съответната партия БСП, която е постигнала абсолютно ниско доверие в момента, да си подсигури хора, които да са благодарни, че в този труден момент са им намерили работа.
„Едно такова назначение е факт в местната ВИК-структура на Смолян, където е назначен счетоводител с шест години пенсионен стаж. Да, законово е, но на фона на безработицата в Смолян не е морално. Има достатъчно млади специалисти, които могат да заемат това място, за да може да задържим младите в региона”, коментира д-р Дариткова.

Monday, 28 October 2013

Blogger: valsof_news – Създаване на публикация

Blogger: valsof_news – Създаване на публикация

Sunday, 27 October 2013

Цветан Цветанов: Всички действия на правителството са популизъм, нужни са предсрочни парламентарни избори


                                 Новини

27-10-2013


Всички действия, които предприема правителството, са пълен популизъм и целят единствено задържането на власт на БСП, ДПС и Атака. Целта им е да уволнят всички професионалисти на високи ръководни постове, независимо от техните професионални качества и принос за България. За сметка на това на много места се назначава номенклатура на трите управляващи партии. Това заяви заместник-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов на среща с ръководствата на общинските структури на партията от София – Област. По думите на Цветанов още едно доказателство за популизма на правителството е, че декларираха, че ще намалят тока с 5%. „Миналата седмица в Хасково наш симпатизант ми каза: "Нека да не говорят, че са намалили тока, защото откакто са на власт плащаме по-големи сметки”. Намаляването на тези 5%, които хората не усещат съществено, ще доведе до натрупването на милиони левове задължения на НЕК до края на годината. Това ще доведе след година до шоково вдигане на цената на тока с много повече от 5-те%, които популистки обявиха”, категоричен бе зам.-председателят на ПП ГЕРБ. Според него единственият изход от тежката криза, към която управляващата Тройна коалиция на БСП, ДПС и Атака води държавата, е незабавна оставка на правителството, разпускане на Народното събрание и предсрочни парламентарни избори.
     „Като опозиция ние ще обърнем внимание на тази тежка тенденция на управление, което ще доведе държавата до фалит. Благодарение на мерките, които взехме по време на нашето управление, ние удържахме финансовата стабилност в условията на тежка финансова криза”, подчерта Цветан Цветанов.
     По думите му най-важното за ГЕРБ е вътрешната комуникация между членовете и структурите на партията, които водят до добър микроклимат и сплотеност на партията. В момента атаките към нас ще минат и през кметовете и силните фигури на партията като управляващите ще търсят всякакви опити за дискредитиране на кметове, общински съветници, депутати и местни ръководители на партията. Цветанов се обърна към кметовете от София – област винаги да бъдат отворени към проблемите на хората, защото когато помогнеш лично на някой, той винаги го помни и пример за това е село Бисер.
     Хората разбраха какви манипулации бяха извършени по време на изборите и днес имат ясна оценка за хората, които ни управляват, каза още Цветанов. Затова и ниският кредит на доверие на парламента ще доведе до провеждането на предсрочни избори.

Кой се опита да „контраокупира“ СУ (видео)






Публикувано на 27/10/2013 | няма коментари
Вижте първи видео с пълния запис какво се случи тази сутрин в Софийския университет с атаката срещу студентите окупирали сградата на ВУЗ-а.

Видеото е предоставеното от студентската телевизия Алма Матер и Михаил Самарджиев

Коментари

14 коментарa

OccupySU - призив на студентите



OccupySU - призив на студентите

БУНТЪТ КЪМ ПРОТЕСТИРАЩИТЕ ОТ СУ: НИЕ СМЕ С ВАС Студентите призоваха обществото за подкрепа





"Ние сме с вас" - това скандират събралите се на поредния протест срещу властта в центъра на София. Протестиращите блокираха движението на кръстовището на бул. „Васил Левски” и бул. „Цар Освободител”.
Част от демонстрантите са насядали на стълбите на СУ „Св. Климент Охридски” между паметниците на братята Евлоги и Христо Георгиеви. По-рано днес протестиращите студенти, които са окупирали Ректората, призоваха софиянци да ги подкрепят, като се съберат на това място.
Има хора и в двора на Софийския университет. Протестиращите пуснаха само един тролейбус, който беше блокиран на кръстовището. В района има полицейско присъствие. Непрекъснато се присъединяват още хора. Част от окупаторите на университета са пред стълбите и говорят пред събралата се гражданите. 
"Достигната е връхна точка, от която няма връщане назад", казва един от тях. По думите му протестът няма да завърши, докато не достигне своята ясна и категорична цел, а именно оставка на правителството.
"Много хора ни обвиняват, че пречим на колегите си да учат. И аз искам да уча, обаче това няма как да стане, докато не започнем да живеем в нормална държава", казва един от тях. "Искаме да учим тука, да живеем тука и да раждаме деца в тая държава, а не да учим четири години тук, а после да ходим да мием чинии в друга държава", допълва друг.
“Ние не говорим добре, ние не сме политици.  Ние сме просто вашите деца. Има различни лица, които вземат микрофона и отиде ли си един, ще дойде друг, но този път ще отсечем тази глава”, коменира още един от протестиращите студенти.
"Очевидно е, че рано или късно ще бъдем изметени от тази сграда по един или по друг начин. Тази сграда е символ на една идеална цел, не политическа", заяви по-рано Константин Голев - представител на студентите, окупирали Софийския университет, на пресконференцията в СУ. "Отговорът е само един - призоваваме нашите родители, учители, съседи, целия народ на страната да излезе и да ни подкрепи, защото не сме свръхчовеци и не можем да държим един от малкото останали чисти символи на тази страна далеч от все по-рафинираните опити за провокации", каза Голев, аплодиран от събралите се в двора на Университета студенти и граждани.
"Няма утре. Има само днес. 50 000 души през юни вярваха, че ще има утре и вдругиден и затова сега седят по домовете си и енергията им се изчерпа. Днес българската нация трябва да направи своя избор", заяви Константин Голев пред студентите.












Friday, 25 October 2013

Студентските протести се разрастват. И в четвъртък продължава окупацията на най-голямата аудитория в Ректората на Софийския университет – 272-а.


 Там в сряда десетки бъдещи юристи прекъснаха лекцията на преподавателя им по конституционно право проф. Димитър Токушев, който е и председател на Конституционния съд.
Те поискаха Токушев да обясни защо магистратите са взели решението да върнат Делян Пеевски на депутатската банка. Студенти от Факултета по журналистика и масови комуникации също се присъединиха към недоволството.

Те окупираха най-голямата зала в сградата на улица "Московска" – 13-а.

Част от преподавателите им също били солидарни с техните искания, а именно – премиерът Пламен Орешарски под клетва да отговори на най-задавания в последните месеци въпрос – "Кой предложи Делян Пеевски за председател на ДАНС?".

Към студентското недоволство се очаква да се присъединят и други кандидат-висшисти.

Евгений Михайлов: Студентите имат моралното право да искат отговори от управляващите







24.октомври.2013 / 21:24
Евгений Михайлов: Студентите имат моралното право да искат отговори от управляващите
Студентите имат моралното право да протестират срещу този свят на лъжа, в който живеем. Те не се вслушват в гласовете на фалшиви политици и искат за себе си едно честно и почтено бъдеще, коментира студентските протести през последните дни кинорежисьорът Евгений Михайлов.
Николай Лефеджиев
Отговорите, за които настояват студентите днес, ще предопределят живота, който те трябва да живеят в България. Минаха почти 25 години от 10 ноември, а ние продължаваме да се сблъскваме със същите рецидиви, с които мислехме, че сме се преборили, заяви в студиото на „Под лупа” на ТВ "Европа" кинорежисьорът Евгений Михайлов.

Според Евгений Михайлов младите хора и сега, както и през 1990 г., не се вслушват в гласовете на фалшиви политици и искат за себе си едно честно и почтено бъдеще, да няма повече повторение на този срамен четвърт век демагогия в България.


Thursday, 24 October 2013

Ердоган: „Косово е Турция; Турция е Косово"




24.10.2013, 11:38 (обновена 24.10.2013, 17:58)

„Косово е Турция; Турция е Косово" беше част от основното послание на турския премиер Реджеп Ердоган при визитата му в Косово във връзка с официалното откриване на новото летище „Адем Яшари", съобщава Си Ен Ен Тюрк.
На централния площад в Прищина турският премиер се обърна към многобройните ентусиазирани косовари с пламенна реч и основно послание под мотото: „Косово е Турция; Турция е Косово".
По време на обръщението си, на което присъстваха премиерът на Албания Еди Рама и премиерът на Косово Хашим Тачи, Ердоган заяви, че може културите на Косово и Турция да са различни, но техните граждани принадлежат към една страна.
Скъпи братя и приятели ние имаме обща история на културата и цивилизацията. Не забравяйте, Турция е Косово и Косово е Турция, ние сме толкова близки, че дори авторът на турския национален химн Мехмет Акиф Ерсой е от Косово, от Печ", каза Ердоган, цитиран от inserbia.info.
Тачи благодари на Ердоган за близкото сътрудничество и подчерта, че отношенията между двете страни винаги са били великолепни.
Премиерът на Косово повтори, че Турция е била първата страна, която е признала независимостта на Косово.
Рама обяви, че косовските, албанските и турските граждани са братски народи, които са се наели да изградят своето бъдеще.
Председателят на парламента на Косово, Джакуп Крашники, който не участва при откриването на новия терминал, прие в офиса си Ердоган, предаде balkaneu.
Ердоган говори относно развитието на отношенията между двете страни и колко е важно новооткритото летище по време на срещата.
Турският премиер е в Косово с делегация от 600 души.
http://news.ibox.bg/news/id_1706635281

Бойко Борисов: Ако не бяхме заедно в самолет с президента, щяха да ни се смеят

                                                                                         22.10.2013 20:07; Антоанета Маскръчка
                                                                                                                                                                                                                                   
Бойко Борисов се среща със симпатизанти в Благоевград.
 "Самолетът на президента на връщане от погребението на Вилфред Мартенс беше празен. Защо да не се кача? Нали съм депутат, лидер на най-голямата партия. Били сме заедно с Рампой, Барозу, Меркел, разговаряхме час и половина и се връщаме. Президентът Плевнелиев си тръгва и защо да не ме покани", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вБлагоевград по повод разпространените снимки, че се връща със самолета на президента. Припомни, че е возил Лютви Местан до Япония, Мая Манолова до Израел, Волен Сидеров до Рим, както и журналисти в правителствения самолет. "Що за идиотщина е това в момента. Държавният глава да не може да покани не кой да е, а председателят на първата политическа сила в момента. Нали ще ни се смеят хората, ако тръгнем разделени!", допълни експремиерът.
Бойко Борисов се среща със симпатизанти в Благоевград.

При срещите си в страната получавал оплаквания, че се извършват политически уволнения. "Навсякъде върви политическа чистка. Казал съм на ценните кадри да им се помогне да си намерят работа и да си пазят заповедите за уволнение. След това ще ги назначавам със същите тези заповеди, само ще сменям датите и имената", каза Борисов. Според него ГЕРБ е излязла от първоначалния шок след изборите и сега е в кондиция. "Спечелихме за пореден път изборите, а чрез шмекерии други управляват. Прегънали се Станишев и Местан. В устава на ДПС трябва да има точка, която да забранява коалиция с бишви комунисти и социалисти, които отнеха най-ценното на хората - имената при възродителния процес. За Волен Сидеров пък най-голямото падение е, че се заедно с ДПС", каза пред събралите се стотици симпатизанти в Благоевград лидерът на ГЕРБ. 
В залата на срещата тази вечер не бяха допуснати журналисти и тя премина при закрити врати. 
Борисов и Цветанов се срещат със симпатизанти в Благоевград.






Бойко Борисов Поздравих Меркел за победата



преди 3 минути 

Поздравих Меркел за победата, пожелах и успех във формирането на правителство и я запознах с политическата ситуация в България, за това как вече над 130 дни продължават протестите.
Бойко Борисов: Подведени от всеобщата лудост и от популизъм, 150 депутати на двете най-големи партии, гласуваха мораториума 

Брюксел. Подведени от всеобщата лудост и от популизъм, 150 депутати на двете най-големи партии, гласуваха мораториума. В същото време - 20 души от „Атака” си приписват успех. Това каза председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел, на въпрос какво ще отговори, ако от ЕНП попитат за мораториума, предаде репортер на Агенция „Фокус”.


преди 3 часа 

В Брюксел се срещнах с български стажанти и асистенти, които работят в офисите на евродепутатите от ГЕРБ в Европарламента и в разлличните отдели на институцията. Това са изключително интелигентни и високо образовани млади хора. Те са новата вълна на ГЕРБ и бъдещето на България. Само за последните 4 години през всеки един от офисите на петимата евродепутати от ГЕРБ в Европарламента са преминали над 100 стажанта.
 — в Brussels, Région De Bruxelles-Capitale, Belgium



д-р Даниела Дариткова: Смолянска община отново е извън обсега на Програмата за селските райони








Депутатът от ПП ГЕРБ д-р Даниела Дариткова: Смолянска община отново е извън обсега на Програмата за селските райони
Угасна надеждата на селата от Смолянска община да бъдат включени в Програмата за развитие на селските райони, съобщи д-р Даниела Дариткова – депутат от ПП ГЕРБ.
„При договарянето на параметрите за новия програмен период 2014-2020 г. правителството на ГЕРБ положи много усилия Смолянска община и няколко други, които се намират в сходно с нея положение, да бъдат включени в програмата. Коригирани бяха критериите, заради които в предишния програмен период общината бе лишена от тази възможност. Наскоро стана известно, че сегашното правителство по предложение на Министерството на земеделието е върнало старите критерии за участие в програмата. Имаше питане в Народното събрание, на което беше отговорено, че на този етап нещата са приключили”, обясни д-р Дариткова.
Тя заяви, че всички знаят за парадокса, че съседни села, намиращи се в различни общини при абсолютно еднакво географско положение и икономическо състояние са поставени в позицията едното да може да се възползва от средствата по тази програма, а другото, само защото е в Смолянска община, няма достъп. „А това са изключително много възможности за инвестиции в подобряване на средата за живеене, в ремонти на читалища, училища, детски площадки, канализации, водопроводи, пътища“, допълни депутатът.
Д-р Дариткова подчерта, че парламентарната група на ГЕРБ ще продължи да полага усилия да се променят критериите, които ощетяват несправедливо населените места както на Смолян, така и на Асеновград, Хисаря, Казанлък и други общини.

Wednesday, 23 October 2013

На 22 октомври по време на пленарната сесия в Страсбург се проведе разискване относно мобилността на гражданите на ЕС и социално-осигурителните системи на държавите членки.




Евродепутатът Моника Панайотова (ЕНП/ГЕРБ) се изказа по темата, като отбеляза, че, макарикономическата и финансова криза да е изправила европейските трудови пазари пред големипредизвикателства, тяхното преодоляване не трябва да се изразява в негативни кампании срещу отпадането на ограниченията за български и румънски граждани за достъп до пазара на труда.
Панайотова подчерта, че не бива да се забравя, че  това са европейски граждани, чиито права в ежедневието и свобода на движение трябва да са еднакво гарантирани без да се допускат случаи на дискриминация на база национална принадлежност.
Евродепутатът обърна внимание на резултатите от последното изследване на ЕК, което показва, че неактивните мобилни европейски граждани представляват много малък дял от общото население във всяка държава членка и между 0.7% и 1.0% от общото население на ЕС, което генерира нисък натиск върху националните бюджети за социална политика.
Моника Панайотова насочи вниманието към факта, че предизвикателствата днес са породени от кризата, глобализацията и комбинираното въздействие на нисък демографски прираст и застаряващо население. Затова преодоляването им е свързано с повишаване конкурентоспособността на европейската икономика чрез създаване на по-гъвкави пазари, модерна система за социална сигурност и по-голяма мобилност.
„Мобилността е решение, а не източник на проблема. Мобилността подобрява качеството на образование на младите хора, професионалните им умения и увеличава толерантността им към културни различия и комуникация. Мобилността на работниците в ЕС има добавена стойност за икономиката на приемащата страна, респективно за един по-интегриран и конкурентноспособен Европейски пазар,“ подчерта евродепутатът.
В рамките на дебата Комисарят по заетост, социални въпроси и социално приобщаване Ласло Андор подчерта, че 20% от европейските граждани проявяват интерес към възможностите за мобилност, но едва 3% живеят в друга държава. „Тревогите, че отпадането на преходните разпоредби за достъпа до пазара на труда за българи и румънци ще донесе повече обременяване за социалните системи на държавите членки не са оправдани. Опитът от 2004 насам показва, че хората отиват да работят, а не да крадат,“ каза Андор.

Менда Стоянова: Явно предизборната борба започна от Пловдив



                                                           
23.10.2013 11:47 / София / Новини
София. Явно започна предизборната борба. Започна много рано, започна от Пловдив, защото Пловдив има млад и успешен кмет, защото за две години Пловдив се промени и ще продължава да се променя. Това каза на брифинг в парламента депутатът от ПГ на ГЕРБ Менда Стоянова, предаде репортер на „Фокус”. „След две години Пловдив ще бъде различен, пловдивчани го виждат и това означава, че след две години БСП никога няма да помиришат повече Общинския съвет и кметското място в Пловдив”, посочи Стоянова. „Включваме на скорост предизборна кампания май 2013 г., всички ченгеджийски действия и номера, тайни записи, изтичане през анонимни кутии, части от записи – не целия, стенограми на записи, които не отговарят на самите разговори – всичко това в действие, дълбоко познато на всички нас за последните години”, заяви депутатът в коментар по темата, свързана със запис с кмета на Пловдив Иван Тотев.
Яница ТАНЕВА

Кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова се срещна с експерти в областта на сигурността на област Марке, Италия



        23.10.2013 15:07  / София / Новини





София. Кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова се срещна с експерти в областта на сигурността на област Марке, Италия, съобщиха от пресцентъра на общината. В разговорите взеха участие, Сузана Балдучи, отговорник за специално планиране и член на регионалната структура за сигурност и гражданска защита, Даниела Пирани – сътрудник в дирекция международно сътрудничество и общинският съветник Малина Едрева. Сузана Балдучи оцени като правилни действията на Столична община за повишаване сигурността на гражданите и реда в районите около бежанските центрове в София.
Столична община увеличи екипите на Общинска полиция около центровете. Кметът поиска от полицията допълнителни постове както около центровете, така и в централна градска част. Общината постави допълнителни камери, възстанови осветление около центъра в „Овча купел”, както и в подлеза на „Ботевградско шосе” при центъра на „Враждебна”. В детската градина, която е в непосредствена близост до центъра на „Овча купел”, постави допълнително камери и ремонтира оградата. Увеличихме сметоизвозването в районите около центровете. Кметът на София Фандъкова запозна представителите на регион Марке със задачите на Столичната община по отношение повишаване на сигурността на гражданите и инвестициите, които общината прави с цел превенция на престъпността и справяне с кризи.
Кметът Фандъкова поиска да научи повече и за опита на италианския регион в решаването на конкретни проблеми с бежанските потоци. По време на срещата бяха обсъдени различни мерки за повишаване на сигурността на районите около центровете на бежанци в София. Сузана Балдучи, която имаше възможността да посети два от трите бежански центъра, разположени на територията на София подчерта, че изборът на място за настаняване на чуждите граждани и условията вътре, се отразяват както на самите настанени чужди граждани, така и на хората, живеещи в близост. Подобряване на условията и организацията в центровете, като засилване на здравните грижи би довело до ограничаване на проблемите извън тях, подчерта госпожа Балдучи. По време на срещата тя сподели опита на италианските власти с включването на неправителствени организации в процеса, както и разкриването на различни социални услуги за чуждите граждани получили статут на бежанец. Кметът Фандъкова запозна гостите с фактът, че вече е провела срещи с неправителствени организации, които имат опит в тази сфера и че те ще се включат с конкретни дейности, за да подпомогнат работата на Агенцията за бежанците. От регион Марке изразиха готовност да изпратят представители на техните доброволци, които също така да споделят опита си с българските доброволци. По време на срещата бе договорено да се проведат съвместни учения за справяне с различни видове бедствия и кризи на доброволните формирование на София и регион Марке.


България в световните медии /Агенция “Фокус”/





23 Октомври 2013 | 17:50 | Агенция "Фокус"
Фондация „Уолк фрий” състави първият по рода си докла за робството по света, озаглавен „Глобален индекс на робството”, който публикува на своята интернет страница. Според фондацията в България в робство или условия близки до робство живеят между 26 000 и 29 000 души. Това нарежда страната на 56 място от 162 държави в доклада. 
Според данните на „Уолк фрий”, близо 30 милиона души в света живеят в робски условия, като половината от тях се намират в Индия. Фондацията смята трафика на хора, заробването заради дългове и принудителните сватби за модерни форми на робството. 
В изоставена училищна сграда извън София, столицата на България, 380 имигранти и бежанци живеят в ужасяващи условия. Те са част от нова вълна имигранти и бежанци, предимно сирийски кюрди, които са се сблъскали с неефикасната българска система за предоставяне на убежище, пише хуманитарният портал ИРИН. 
Бившите класни стаи са разделени и споделяни от по няколко семейства. Стените са мухлясали, прозорците са счупени, електричеството прекъсва. Въпреки студеното време парното не е включено. 
Готварските печки са малко, няма хладилници за храната. Хранителни продукти се доставят спорадично от Българския червен кръст, но нищо редовно не е предоставено от правителството. 
Около 100 души пристигат в България от Турция всеки ден, като броят им се повишава. В миналото България приемаше 1000 имигранти и бежанци на година. Тази година са пристигнали 6 500 и правителството се затруднява с настаняването им. 
България предвижда 1.8% икономически растеж през следващата година, подпомогнат от износа и възстановяването в ЕС, след като протести и предсрочни избори спряха тазгодишния ръст, съобщава Блумбърг. Икономиката на България се прогнозира да нарасне с 2.9% през 2015 г. и 3.4% през 2016 година, посочва финансовото министерство в тригодишна икономическа прогноза, публикувана на уебсайта на ведомството. Следващата година бюджетният дефицит ще намалее до 1.8% от БВП, от 2% през тази година, посочва министерството. 
Българският парламент във вторник удължи мораториума върху купуването на земеделски площи то чуждестранни инвеститори до 2020 г., въпреки предупрежденията на ЕС, че това може да доведе до преразглеждане на договора й за присъединяване, съобщава ”Еурактив”.Според договора за присъединяването от 2007 г., забраната в България трябваше да отпадне на 1 януари и всяко действия в нарушение на договореното ще доведе до съответните процедури на ЕС. 
Въпреки това България, най-бедната държава в ЕС, каза, че цените на земята все още са под тези в повечето богати държави и ръстът на търсенето от чужденци ще навреди на способността на местните фермери да купуват земя. 
Бяс е открит при поне едно от двете кученцата, внесени в Холандия от България, съобщава електронното издание „Дог Уърлд”. Ветеринари, които преди дни предупредиха, че липсите на проверки и улесняването на правилата за пътуване на животни оставят Великобритания изложена на епидемия от заразата, определят информацията като „дълбоко обезпокоителна новина”. И двете животни са приспани. 
Кученцата са получени от приют в България. Едното е живяло в Заандам, а другото в Ротердам. Издирват се останалите животни от котилото. 
Намиралите се в контакт с животните 48 души „се проверяват и при нужда ще бъдат лекувани”. 
© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!





Tuesday, 22 October 2013

От ГЕРБ успяхме! Защитихме достойно националните интереси на всички българи!


десислава Танева

Народното събрание взе решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г.

Убедена съм, че това беше очаквано не само от нашите симпатизанти, но и от всички българи. Макар, че имаше различно мнение в парламента от това на ГЕРБ за налагане на мораториум, все пак се радвам, че се прояви разум в ситуацията.

Българската земя е национално богатство и тя трябва да остане в ръцете на гражданите.

Не бива да допускате да бъдете манипулирани. Трябва всички ние да сме готови да понесем санкция от ЕС. А тези, които са подписали въпросната клауза в договора при присъединяване на България към ЕС, БСП и ДПС, дължат обяснение на всички вас защо са го направили!

Решението е в интерес на всички нас като граждани на България. И както коментира потребител на страницата ми – не бива да допускаме да се чувстваме гости в собствената си родина.

Тук можете да прочетете позицията на ГЕРБ от 15 октомври относно изтичането на на срока за забраната чуждестранни граждани да закупуват българска земя - http://www.gerb.bg/bg/events/positions-news-detail/cat_id/3/from/positions-news/id/25854

Не се продава NOT FOR SALE

Петър Стоянов: Не бежанците са виновни за тежкото ни положение


22 октомври 2013
 | Йовка Йовчева |
Radio.Darikews.bg

 П. Стоянов: Политиците само ще спечелят, ако се обединят по проблема с бежанцитеП. Стоянов: Политиците само ще спечелят, ако се обединят по проблема с бежанците
Тема в развитие:
Сирийски бежанци търсят сигурност в България
Българското общество трябва да намери сили да не се разделя и по темата за бежанците, това заяви в интервю за Дарик президентът на България в периода 1997-2002 г. Петър Стоянов. Според него родните партии трябва да бъдат много внимателни по тази тема, защото не бива заради краткосрочния хоризонт - да се вземат няколко процента повече на избори, да се заиграва и да се създават негативни чувства към бежанците.

Въпреки че според Петър Стоянов няма много общо между днешната криза със сирийските бежанци и Косовската криза, той подчерта, че институциите през 99-та година са действали в синхрон като един екип. Експрезидентът смята, че България е реагирала късно на рисковете от бежанска вълна, а още преди изборите е трябвало да заявим, че можем да осигурим убежище с нужните условия на 2 000 или 3 000 сирийски бежанци.

Според него не бежанците са причина за тежкия живот на българите днес. „Няма да бъде справедливо да насочим и всички критики към сегашното правителство", отбеляза още той. „Колко души можем да приемем и къде ще ги настаним това са техническите параметри на проблема, но има и друг момент - моралния, защото от отношението към бежанците зависи как ще възпитаме децата си", подчерта държавния глава в периода 1997 -2002 г.

Цялото интервю с Петър Стоянов може да чуете на Radio.Darikews.bg

Няма много общо между Косовската криза и днешните нашенски проблеми, свързани с бежанския поток от Сирия. По време на кризата в Косово през март-април 1999 година, независимо че имахме своите разногласия с министър-председателя Иван Костов, по време на кризата в Косово ние действахме в екип. Просто оставяхме настрани всичките си разногласия. Президент, Министерски съвет и Народно събрание работехме в абсолютен синхрон и това създаде една друга увереност и нагласа у българското общество. Днес за съжаление не е точно така, но аз дълбоко се надявам, че българските институции ще преодолеят тези разногласия, тези различия, които имат, защото това е изключително важно за единението на нацията. Въпросът с бежанците има да ги наречем технически параметри - колко хиляди души можем да приемем, в какви условия ще ги настаним, кое ведомство отговаря за тяхното настаняване, но освен тези чисто технологични параметри на въпроса има един нека да го наречем психологически.

Знаете ли, от отношението към бежанците зависи как ще възпитаме в бъдеще нашите деца. Не можем да ги възпитаваме в омраза към чуждия, към непознатия, към онзи, който търси подслон поради принуда, защото е прогонен от война в собствената си страна.

Най-вероятно са прави онези, които казват, че сред бежанския поток има хора с криминални наклонности, ислямистки фундаменталисти. Ще отговоря, че най-вероятно е така, защото сред шест хиляди души сигурно има и такива. Но нима сред нас, седемте и половина милиона българи, които населяваме нашата страна няма хора с криминални наклонности? Нима няма хора, за които трябва да следят органите на МВР?!? За това имаме органи на МВР в България. Тяхна работа е да неутрализират тези малцина, които са се промъкнали сред бежанския поток. Но като цяло ние задължително трябва да променим отношението си към бежанците. Не можем да насъскваме хората към омраза, не можем да възпитаваме нашите хора към непоносимост към чуждия, към различния. Разберете, това ще даде много тежки резултати в бъдеще.

Дума да не става! Цялото българско общество не е такова. Виждам примери на солидарност. И отделни хора, и граждански организации протягат ръка на бежанците и така трябва да бъде. Не бива да забравяме, че ние сме велика нация, не сме нация, към която винаги и непрекъснато се настаняват бежанци. Обратно - ние сме нация, която излъчва емигранти. Ами помислете си каква им е съдбата на българите в Швеция, Дания, Германия. Дали ако към тях се отнесат по този начин - „Дошли сте тук да подяждате нашия хляб", ние също няма да бъдем доволни. Ето в това е въпросът. Въпросът опира до един нов прочит на нашия съвременен морал. Трябва да загърбим омразата и разделението в този случай и българското общество трябва да намери сили да не се разделя и по този признак.

Да, но тъкмо сега нарастват настроенията срещу влизането на бежанците, тъкмо сега партии, които заиграват с национализма по свой начин, правят подобни послания. Някак май не се поучихме от опита на Гърция, която успя да се дестабилизира тъкмо и благодарение на тази реторика след влизането на много бежанци през изминалите две-три години?

Точно за това говоря. Не бива да заради краткосрочния хоризонт - да вземем един или два процента повече на изборите, да се заиграваме с тези негативни чувства, които вече се създадоха за съжаление в българското общество. От тази гледна точка нашите партии трябва да бъдат много внимателни, защото това е реторика, която носи краткосрочни дивиденти. Но в дългосрочен план ще ни доведе до много тежки резултати. Омразата и разделението ще изиграят много лоша шега на българското общество, ако продължаваме по този начин.

Трябва да кажем стоп, трябва да се обединим, да видим къде е златното сечение. Друг е въпросът, разбира се, че ние малко по-късно реагирахме на бежанската вълна. Това е втората част на въпроса. Аз го нарекох технологичната част на въпроса. Тогава бяхме пак в предизборна ситуация, обществото беше раздирано от противоречия, но към онзи момент си струваше всички български институции да седнат и да преценят, че в Сирия започва тежка гражданска война и тя най-вероятно ще продължи много по-дълго отколкото революциите в останалите арабски страни. И че тя ако продължи дълго, ще породи бежански поток, който най-вероятно, част от него, разбира се, ще се насочи и към България.

И още тогава трябваше да обявим, че ние българите имаме възможност да приемем около 2000 или 3000 бежанци. Защото въпросът не е просто да приемем бежанци, въпросът е да им осигурим човешки условия за живот. Такава позиция щеше да бъде разбрана от всички - и от българските граждани, и от нашите съюзници в Европа.

Тоест грешка е, че не сложихме лимит овреме на собствените си възможности?

Не казах „лимит", а казах, че ние „пропуснахме", защото кризите се решават много по-добре, когато имаш превантивна политика, когато предварително знаеш какво искаш. Просто трябва да се поучим от грешките си.

Вече няколко дни наблюдаваме престрелка между институциите - между президент и изпълнителна власт. Няма ли опасност, заигравайки политически с темата с бежанците, внасяйки евентуален дори вот на недоверие, ние отново да минем на терена на противопоставянето, но не и на решаването на проблемите?

Това е проблем, който изисква максимално напрежение, който изисква максимално съгласие между българските политици. За разлика от много други проблеми, които допускат известни политически ожесточения - да речем въпроса за бюджета, но тук тъй като става въпрос за външен въпрос, се иска максимална консолидация на българските политически сили. Трябва да надвият временната непоносимост, която имат един към друг. Няма как, това е ситуацията в България. Дори да има избори утре, тя няма да се промени и същите хора и същите политически сили ще бъдат призвани да решават както проблемите на нас, българите тук в страната, така и външно възникнали проблеми, какъвто е този със сирийските бежанци.

Докъде се простират реалните ви страхове от възможна дестабилизация на страната, защото към политическото разделение и общественото разделение, сега прибавяме и този проблем, който е сериозен тест и за държавата, и за българите?

Независимо от всичко аз съм относително спокоен за бъдещето на България и затова си мисля, че мъдростта на българското общество ще надделее. Като цяло то едва ли ще се отъждествява с тези призиви за омраза, за спиране на бежанци и т.н.

За съжаление бежанският поток в България съвпадна с една сериозна политическа криза, която ние имаме вътре и която няма нищо общо с бежанците. Това допълнително разделя нацията, разделя политиците. Затова аз отново призовавам специално по този въпрос българските политици задължително трябва да намерят единение. Защото става въпрос за националната сигурност на България, а в известен смисъл става въпрос за морала на българската нация.

Вижте, много е просто - отношението към бежанците в известен смисъл е и огледало за морала на една нация. Тя, разбира се, би могла да каже ние ще приемем 20, ние не можем да приемем и 10. Защото просто нямаме възможности, но важно е как ще го кажем, важен е езикът. Затова казвам, че пропуснахме онзи момент, в който можехме да заявим „Господа, ние направихме една сериозна ревизия на възможностите с които разполагаме и можем да приемем 2500 души, които да живеят като хората - с необходимата топлина, достъп до вода, с необходимото образование за децата". Пропуснахме тази възможност, но и сега не е късно...

Провал ли би било ако България в своята невъзможност да се справя, затвори границата с Турция?

Има много способи и начини да се реши този проблем. Аз не мисля, че затварянето на границата е един от тях. Това може да бъде, разбира се, временна мярка, но в никакъв случай не може да бъде постоянна мярка, защото разберете времето на издигане на стени и затваряне на граници, даже преди векове Великата китайска стена не е успяла да спре нашествията срещу Китай. Можем ли в днешно време да говорим, че с едни изкуствени заграждения ще решаваме проблемите?!? Проблемите се решават с други начини, знаем ги, те са известни, можем ги.

Аз вече се безпокоя не само за бежанците, вече се безпокоя за нас, българите, за нашия морал, за начина, по който възпитаваме децата си.

Морал казвате, но българинът донякъде с основание, гледайки хала, на който е и ситуацията, в която живее, задава своите логични въпроси „Помагаме на тях, а ние мизерстваме".

Великолепен въпрос и досега не съм чул сякаш адекватния отговор. Българските граждани няма защо да насочват гнева си срещу тези 5000 или 6000 бежанци, които са дошли у нас. За хала, на който сме, сме виновни ние, българите - нашето управление, нашият манталитет. Не казвам дори само политиците. Няма как, ако ние бяхме една подредена, богата, правова държава, да ни смути присъствието на няколко хиляди бежанци. Тогава щяхме да се справим много по-добре. Проблемът не е в това, че са дошли тези няколко хиляди души. Проблемът е че през последните 23 години ние не успяхме да направим българските граждани хора с висок стандарт на живот. Причините са много, едва ли имаме време да ги коментираме сега.

Макар и за кратко да сте тези дни в България съм сигурна, че следите обстановката в страната. Като българин как оценявате онова, което правителството се опитва да прави в тази аварийна ситуация?

Проблемът с бежанците е допълнителен проблем, който в известен смисъл изненада правителството. Няма да бъде справедливо да насочим всичките си упреци към днешното правителство. То и без това е мишена на твърде много критики, то е очевидно. Нашите политици само ще спечелят, ако демонстрират някакъв тип разбирателство в името на големия обществен интерес. Хората чакат това. Хората ще въздъхнат с облекчение, ако нашите политици по един проблем, а този проблем е важен и си заслужава, седнат около една маса и си протегнат ръка, като кажат „Хайде, този проблем ще го решим! За всичко останало може да продължим да се караме".

Казвате опозицията да не клати самоцелно лодката точно по тази тема, защото в крайна сметка всички сме в лодката?

Всяка една опозиция трябва да знае, че ако е истинска опозиция, утре ще дойде и на власт. И по начина, по който една опозиция се отнася с управляващите, по същия начин утре ще се отнасят към нея. Това е азбуката на политическата култура. Докато си в опозиция да критикуваш правителство, но не в такава степен, че да пропускаш и хубавите неща, които то иска да направи. Защото хубавите неща ще ги наследиш, ще ги увеличиш, ще ги размножиш. Това е в интерес на българските граждани, това е смисълът на политиката. Не да притиснеш политическия си враг до стената, да го унищожиш или поне да го унижиш, а да искаш от него да прави онова, което би направил ти. Това е смисълът на политиката - да искаш от него да прави неща, които да ти оставят като едно добро наследство.

Бойко Борисов: От „Атака” направиха твърде много поразии, за да стопяваме ледовете с тях



http://www.focus-news.net/news/2013/10/22/1839183/boyko-borisov-ot-ataka-napraviha-tvarde-mnogo-porazii-za-da-stopyavame-ledovete-s-tyah.html

Благоевград. От „Атака” направиха твърде много поразии, за да стопяваме ледовете с тях и освен това те сами не могат да направят нищо. Това каза пред журналисти председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, който се срещна с членове на партията в Благоевград, предаде репортер наРадио „Фокус” – Пирин . Бойко Борисов обясни, че днешното решение за мораториума върху земята е взето от 54 депутати от БСП и ГЕРБ, без значение от вота на „Атака”. „Ние, обаче, взехме това решение с ясното съзнание, че Орешарски бързо трябва да отива в Брюксел и да се договаря с колегите мораториумът да се удължи, като им обясни колко е различна ситуацията към днешна дата от тази, когато сме присъединявани към ЕС. Хилядите бежанци създават различна обстановка в България в момента. Ние сме на границата на Европейския съюз. Ние сме подложени на най-голямата бежанска вълна и нищо не налага да поемаме тези рискове в момента. Трябва да им се обясни на хората в Европейската комисия, че ние искаме малко отлагане, защото регионът ще бъде различен след 7, 8 или 10 години”, обясни председателят на ПП ГЕРБ и добави, че хилядите нелегални емигранти са сериозен проблем в момента. По думите му, гражданите в цялата страна се бунтуват срещу бежанците и причина за това е, че правителството не се справя. „Когато започна тази бежанска вълна, те трябваше да спрат всички други неща и да започнат да изграждат, ако трябва прегради, селища, за да се уравновеси бързо потока на влизащи и излизащи и службите много внимателно да отсяват мъжете, жените и децата, които бягат от войната, и тези, които търсят излаз към Европейския съюз”, каза още Бойко Борисов. Той коментира и пропуските на правителството в инфраструктурата. Според него, има вероятност правителството да успее да завърши втория лот на автомагистрала „Струма”, но не и четвъртия, а без магистрала „Струма” Благоевградският регион ще бъде като Северна България. „Нека хората да внимават следващия път, когато гласуват”, каза още Бойко Борисов.
Антония СУКАЛИНСКА 
© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!


Sunday, 20 October 2013

Бареков на протест с комунисти и националисти Водещият на TV7 заедно с Ангел Славчев от "Че Гевара" и ВМРО



Разноцветна гражданска палитра се обяви срещу енергийните монополи тази неделя вечер в София.

Николай Бареков дебютира на политическата сцена, излизайки на площада с искания против политическата олигархия в страната. Скандалният водещ на TV7 бе с необичайно обкръжение от противоречащи си идейно движения и партии, а именно: комунисти и националисти.

От една страна присъстваше левият активист Ангел Славчев, член на движение "Че Гевара", известен с грижите си към Паметника на Съветската армия в София.

От друга пък бяха претендиращите за крайно-десни ВМРО, които развяха червено-черни знамена и запалиха ефектни факли. Те бяха предвождани от лидера на партията Красимир Каракачанов, известен още с агентурното си минало към Държавна сигурност.

На своебразния митинг бяха още представители на движение "СИЛА", които бяха сред най-активните на февруарските протести срещу високите цени на тока.
Исканията на демонстриращите бяха огласени от Николай Бареков с думите: "Да изметем политическата олигархия!"
"Ние сме за радикална промяна в българския политически живот", каза още той, цитиран от BNews.
Междувременно се състоя и поредното издание на #ДАНСwithme. Шествието против кабинета "Орешарски" дори се засече с тълпата на Бареков, но до инциденти не се стигна. Искащите оставка скандираха "Чисти ръце" пред  Народното събрание.
Вижте видео от протеста против новата тройна коалиция тази неделя тук!